Jak zapobiegać odleżynom w warunkach domowych?

Dziś medycyna przykład więcej uwagi chorym, którzy na leżenie przewlekłe. Celem obecnej medycyny jest niezwłoczne przywrócenie pacjenta do aktywności ruchowej, aby nie tylko redukować koszty leczenia, ale by uniknąć niebezpiecznych powikłań chronicznego leżenia. Rehabilitacja stała się jednym z filarów nowoczesnej medycyny, wykorzystuje się ją nie tylko w sferze ortopedii, ale i wielu gałęzi lecznictwa. Jakie są najważniejsze zagrożenia związane z ciągłym leżeniem i co warto zrobić, jeżeli nie możemy z różnych przyczyn (paraliż, przewlekłe stany nowotworowe, niewydolność krążenia itd.) uruchomić chorego?

Doświadczenia nabyte z leczeniem hospicyjnym dosadnie wskazują, że gro pacjentów umierała nie ze względu na chorobę podstawową, a szereg wikłań chronicznego leżenia. Problem jest spory, zwłaszcza w kontekście zapaleń płuc, jak i powikłań zakrzepowych. Bezpośrednim zagrożeniem dla wygody i życia podopiecznych są różnego stopnia odleżyny.

Tak określamy rany, które powstają drogą przewlekłego ucisku na daną część ciała. Przeważnie tworzą się one w okolicy krzyżowej, na udach, jak i również na piętach. Takie odleżyny często z powodu przewlekłego niedokrwienia ulegają nadkażeniu bakteryjnemu.

materac przeciwodleżynowy

Fot.1 Materace przeciwodleżynowe

Z reguły atakującymi bakteriami jest gronkowiec złocisty, jak również podobnie często drobnoustroje gram (-): Echerichia Coli, Pseudomonas Aeruginosa, błonicę przyranną obserwuje się dość rzadko. Takie rany mogą być niezmiernie głęboko- sięgając nawet w obręb tkanek powięzi, tkanki mięśniowej oraz kości. Zakażone ognisko jest wyjątkowo dotkliwe i stanowi ważny czynnik rozwoju posocznicy, ostrego zapalenia wsierdzia jak i innych schorzeń o takiej etymologii. Nowoczesne materace przeciwodleżynowe mogą uchronić pacjentów przed pojawieniem się odleżyn. Opierają się one na technologii zmiennych ciśnień- określone kompartmenty materaca są napełniane zmiennie, co umożliwia wymuszoną zmianę pozycji i odbarczenie części długotrwale niedokrwionych. Jest to najskuteczniejsze i wyjątkowo proste narzędzie przeciwdziałania ranom. Materace przeciwodleżynowe powoli są standardem nie tylko w placówkach szpitalnych, ale i domach opieki społecznej, jak i hospicjach i domach prywatnych.
Wybór materaca przeciwodleżynowego trzeba oprzeć o rekomendowanych producentów. W pełni będziemy zadowoleni z rozwiązań, które oferuje nam ceniona firma – Ronomed. Jest to e-sklep ze sprzętem światowej klasy, który do kupienia jest w wyjątkowo konkurencyjnych cenach!