Jaki wybrać odkurzacz?

Odkurzacz to niezbędnik w każdym domu. Trudno wyobrazić sobie regularne porządki bez jego pomocy. Ale dopiero wybierając odpowiedni model możesz mieć pewność, że będzie spełniał w pełni swoją funkcję. Odkurzacz musi być bowiem wydajny i skuteczny. Przedstawiamy kilka rad, którymi należy kierować się przy zakupie tego typu sprzętu.

Zacznijmy od tego, iż na rynku dostępne są różne rodzaje odkurzaczy. Oprócz tych klasycznych z wymiennymi workami, coraz popularniejsze stają się modele bezworkowe. W ich przypadku wystarczy raz na jakiś czas wyczyścić pojemnik. Pozwala to zaoszczędzić pieniądze na kupowaniu wymiennych wsadów. Alternatywą są też tzw. odkurzacze piorące, wyposażone w zbiornik z wodą. Te szczególnie polecane są do czyszczenia dywanów.

Zazwyczaj jednym z głównych parametrów pojawiających się na opakowaniach odkurzaczy jest moc. To dość mylna wartość, ponieważ nie zawsze ma ona przełożenie na skuteczność działania sprzętu. W przypadku odkurzacza istotniejsza jest bowiem siła ciągu. Co z tego, że będzie huczał i zżerał ogromne ilości prądy, jeśli siła ssąca nie będzie w stanie poradzić sobie np. z igłami po choince czy resztkami jedzenia rozsypanymi pod stołem.

Drugą istotną kwestią jest filtr. Jeśli odkurzacz posiada nieodpowiedni lub słabiej jakości możesz mieć pewność, że część bakterii i wolnych rodników wydostanie się z niego, a tym samym zniweczy cały trud odkurzania. Szczególnie istotne jest to w przypadku alergików. Dlatego zawsze wybieraj sprzęt o jak najlepszym filtrze, np. HEPA. Spełnia on unijne normy i jest obecnie jednym z najlepszych modeli na rynku.

Nie można zapomnieć też oczywiście o końcówkach. Im więcej, tym lepiej. Odpowiednio doposażony odkurzacz może służyć nie tylko do sprzątania podłogi czy dywanu, ale też tapicerki oraz szczelin między drzwiami czy rowków w drzwiach przesuwnych.

Praktycznym rozwiązaniem jest też wybór modelu bezprzewodowego ze stacją ładującą. Takim odkurzaczem łatwiej dotrzesz w trudno dostępne miejsca. Nie musisz też martwić się kablem, owijającym się nierzadko wokół nóg mebli lub blokującym pod drzwiami.